Droga Mleczna

Kiedy byłam w ciąży, czy to w 1999r [mój syn urodził się w roku 2000] czy piętnaście lat później gdy nosiłam pod sercem swoją córeczkę, było dla mnie naturalne, że będę karmiła piersią.

Za pierwszym razem nie zastanawiałam się nad tym dlaczego? Wybrałam karmienie piersią z wygody i lenistwa…

Nie wyobrażam sobie wstawać w nocy by zrobić butelkę dla maluszka, choć może nie znam siebie od tej strony, bo nie byłam nigdy w sytuacji takiej konieczności.
Gdy na świat przyszła moja córka w 2015r. nadal karmienie piersią było dla mnie sposobem karmienia z wyboru, jednak bardziej było ono oparte o moją wiedzę, wytyczne towarzystw i WHO.
Miałam wielkie szczęście karmić moje dzieci jedno 14 miesięcy, drugie 32 miesiące.

Daleka jestem jednak od poczucia wyższości nad kobietami, matkami, które swoją drogę mleczną musiały zakończyć wcześniej lub inaczej nią pokierowały. Drażnią mnie bardzo wpisy w mediach społecznościowych potępiające mamy karmiące mlekiem modyfikowanym.

Nie identyfikuję się z fanatycznym laktoterroryzmem, nie zamierzam nikogo obrzucać hejtem, tylko dlatego, że jego droga mleczna wygląda inaczej niż moja.

Nic nie wiem o tych kobietach, jaka jest ich sytuacja życiowa, jaka jest sytuacja zdrowotna ich i ich dzieci. Czy mają wsparcie w rodzinie, partnerze, mężu czy chłopaku. Jak sobie radzą ze sobą i maluszkiem. I tylko one to wiedzą.

Żyję w poczuciu, że każdy rodzic daje najlepsze co może swojemu dziecku zgodnie ze swoją wiedzą i świadomością.

 

Co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

1. Karmienie piersią jest najbardziej optymalnym dla maluszka sposobem żywienia (mleka modyfikowane są coraz lepsze w składzie, bo coraz więcej wiemy o mleku kobiecym, jednak nie do końca potrafimy naśladować naturę).

2. Według WHO celem, do którego należy dążyć jest WYŁĄCZNE karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka.Definicja wyłącznego karmienia piersią według WHO: Niemowlę otrzymuje tylko mleko kobiece, bezpośrednio z piersi lub uprzednio odciągnięte z piersi. W upalne dni nie ma potrzeby dopajania wodą dziecka, które jest karmione piersią. Mleko mamy ma zmienny skład i początkowo jest bardziej rozwodnione, a później gęstsze.

3. Zalety karmienia piersią nie są ograniczone jedynie do dziecka, ma ono również wpływ na organizm mamy.

Dla dziecka ważne jest, rzadsza, bądź łagodniej przebywane zakażenia przewodu pokarmowego, zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego. Najprawdopodobniej (choć brak jednoznacznych danych naukowych w tym temacie) ma również wpływ na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 1 i typu 2, nadwagi i otyłości, hipercholesterolemii, chorób alergicznych.
 
Dla mamy karmiącej zmniejsza się ryzyko krwawienia poporodowego, szybszy jest powrót do masy ciała sprzed ciąży, zwiększa się mineralizacja kości, mniejsze jest ryzyko zachorowania na nowotwór jajników i nowotwór piersi w okresie pomenopauzalnym.

4. Niewiele jest bezwzględnych przeciwwskazań do karmienia piersią, zarówno po stronie dziecka jak i matki. Tak naprawdę są to dwie sytuacje przypadek klasycznej galaktozemii ( zapadalność 1 : 40 000/rok w Europie) i wrodzony niedobór laktazy (przypadków jest kilkadziesiąt na świecie).

5. Leczenie farmakologiczne u matki nie zawsze jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

 

To jak to się dzieje, że wielokrotnie nie decydujemy się na karmienie piersią lub stosunkowo szybko rezygnujemy z karmienia?

 

Wiele jest ograniczających przekonań dotyczących karmienia piersią:

a. Mama na antybiotyku nie może karmić piersią – FAŁSZ

Na rynku mamy antybiotyki, które spokojnie możemy podać mamie karmiącej piersią. Stężenie przyjmowanych przez matkę karmiącą leków zwykle nie przekracza 4%. Zawsze należy poinformować lekarza o karmieniu piersią.

b. Pękają ci brodawki, czujesz ból, nie karm – FAŁSZ

Najczęstszą przyczyną pękających czy bolących brodawek jest zła technika karmienia. Warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym by pomógł tą technikę skorygować.

c. Rodziłaś przez cesarskie cięcie, będziesz miała problemy z karmieniem – FAŁSZ

Nie ma żadnych fizjologicznych powodów by poród poprzez cesarskie cięcie uznać za przyczynę problemów z karmieniem piersią.

d. Masz silikonowe implanty, nie możesz karmić piersią – FAŁSZ

Silikonowe implanty nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią.

e. Masz opryszczkę, nie możesz karmić piersią – FAŁSZ

Jedynym wyjątkiem dotyczącym karmienia piersią jest miejsce występowania zmian. Zmiany zlokalizowane są na brodawce uniemożliwiają karmienie piersią.

f. Małe piersi, produkują mało mleka – FAŁSZ

Gruczoły mleczne pracują dokładnie tak samo przy każdej wielkości piersi.

g. Gdy piersi są miękkie, mało pokarmu i trzeba dokarmiać – FAŁSZ

Po wstępnym nawale pokarmu, laktacja normalizuje się i ilość pokarmu odpowiada zapotrzebowaniu u dziecka. O tym czy dziecko trzeba dokarmiać decyduje jedynie brak prawidłowych przyrostów masy ciała i długości, oczywiście po wcześniejszej weryfikacji techniki karmienia oraz występowanie ewentualnych innych przeszkód. Należy zrobić wszystko by matka mogła karmić piersią.

 

Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, nawet gdy wrócisz do pracy, nawet gdy musisz wyjechać, nawet gdy będziesz miała zabieg operacyjny, Twoje dziecko nadal może być karmione Twoim mlekiem.

Wszystko dzięki łatwemu przechowywaniu mleka kobiecego.

ZASADY PRZECHOWYWANIA POKARMU KOBIECEGO DLA ZDROWYCH NIEMOWLĄT:

Temperatura pokojowa (19-25 stopni C)                   optymalnie 4h [maksymalnie 6-8h]

Lodówka turystyczna, torba chłodnicza                     do 24h

Lodówka (+4 stopnie C)                                                do 96h [to aż 4 dni ]

Zamrażalnik (-10 stopni C)                                           14 dni

Zamrażarka (-20 stopni C)                                            optymalnie 3-6 miesięcy.

 

Córkę karmiłam długo 32 miesiące, bo tak zadecydowałam ja i ona.
Karmiłam w trakcie antybiotykoterapii, po cięciu cesarskim, karmiłam pomimo dwukrotnego zastoju w piersi, karmiłam choć mam małe piersi, choć dostawała również mleko modyfikowane gdy wróciłam do pracy.

Nasze historie mogą być różne.

Jeśli świadomie i zgodne z naszą sytuacją życiową, zdrowotną, naszą wiedzą, wybieramy to co jest najlepsze dla naszych dzieci to karmimy najlepiej jak to możliwe.

Cokolwiek wybrałaś dla swojego dziecka, pamiętaj wybrałaś najlepiej jak potrafiłaś.

Matka karmi prosto z serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

“My first thought was, who am I to teach?”

– Mary Kate McDevitt, Skillshare teacher with 50,000 students

WATCH VIDEO

TRUSTED BY OVER 6000+ STUDENTS

Join our community of students around,the world helping you succeed.

GET STARTED

 “ You don't need a whole ecommerce system to sell your online courses. Paypal, Stripe payment methods integration can help you sell your courses out of the box. In the case you wanna use WooCommerce, this awesome WordPress . ”